Servituto pabaiga, dingus jo būtinumui

Nekelia abejonių faktas, kad žemės sklypui nustatytas kelio servitutas tarnaujančio žemės sklypo savininkui kelia nemažai nepatogumų, nes per nuosavybės teise priklausantį žemės sklypą važiuoja transporto priemonės/vaikšto žmonės, žemės sklypo savininkas nėra laisvas valdyti bei disponuoti jam nuosavybės teise priklausančiu žemės sklypu savo nuožiūra, pavyzdžiui, negali įrengti vartų norimoje vietoje ar pastatyti statinio ar priestato, sodinti augalų toje vietoje, kur nustatytas servitutas, nes tai trukdys asmenims, kurių naudai nustatytas kelio servitutas, pažeis jų teises. Ne paslaptis, kad parduoti žemės sklypą, kuriam nustatytas servitutas,  taip pat yra sunkiau, negu žemės sklypą, nesuvaržytą servitutu. Tokio žemės sklypo vertė gali būti mažesnė nei žemės sklypų, neapsunkintų servitutu. Deja, servitutas yra daiktinė teisė, susijusi būtent su daiktu, tad disponuojant daiktu, kuriam nustatytas servitutas (tarnaujantis daiktas), jį parduodant, nuomojant, perkant, servitutas seka paskui tą daiktą ir galioja naujiems daikto įgijėjams, kas ne visada yra teigiamas dalykas.

Ar yra galimybės žemės sklypo savininkui panaikinti per jo žemės sklypo einantį servitutą ir tokiu būdu palengvinti savo padėtį? Tokios galimybės tikrai yra. Viena iš jų – servituto panaikinimas, dingus jo būtinumui.

www.pixabay.com

Nuosekliai formuojamoje kasacinio teismo praktikoje išaiškinta, kad nustatyto kelio servituto panaikinimas negali būti pateisinamas, jeigu jį panaikinus viešpataujančiojo daikto tinkamo naudojimo galimybė bus prarasta, o jo tinkamo naudojimo užtikrinimui bus reikalinga vėliau, pareiškiant tokius reikalavimus, nustatyti naujus kelio servitutus bei įrengti kelius, kurių techninis įrengimo lygis atitiktų keliui keliamus reikalavimus ir toks kelias taptų tinkamas naudoti (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. lapkričio 29 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-472/2010, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. kovo 21 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-190/2008, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. lapkričio 29 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-472/2010).

www.pixabay.com

Taigi, servituto būtinumo pabaiga gali būti, pavyzdžiui, siejama su aplinkybėmis, kad į viešpataujantį daiktą (daiktą, kurio naudai nustatytas servitutas) galima patekti per kitą vietą – naujai suprojektuotu keliu. Tačiau vadovaujantis teismų praktika, asmuo, siekiantis servituto pabaigos, negali servituto būtinumo pabaigos sieti su kitokių veiksmų atlikimo būtinumu, siekiant užtikrinti tinkamą viešpataujančio daikto naudojimą (pavyzdžiui, kad galima inicijuoti kelio projektavimo darbus arba kreiptis į kito sklypo savininką su prašymu nustatyti servitutą jo žemės sklypui). Tad, vadovaujantis teismų praktika, aplinkybės turi pasikeisti IŠ ESMĖS, ko rezultate servitutas tampa nebereikalingas, o tarnaujančiu daiktu galima tinkamai naudotis ir be servituto.

25 Komentarai
  1. Nerijus

    Laba diena, kokiu mažiausiu atstumu galiu statyti 2 grupės nesudėtingą statinį
    šalia servitutinio kelio?

    1. Rita

      Laba diena,
      šiuo klausimu patartume kreiptis į teritorijų planavimo ir statybos inspekciją https://vtpsi.lrv.lt/ nurodytais kontaktais, kuri turėtų jums suteikti šią techninę informaciją.

  2. Remigijus

    Labas vakaras be ispėjimo buvo atlikti geodeziniai matavimai, mums nepateikus ispėjimo rašto. Esame trys zemės paveldėtojai, matininkai reikalauja dalyvauti tų kurei yra emigrcijoje.

    1. Rita

      Laba diena,
      atliekant žemės sklypo kadastrinius matavimus, turi dalyvauti jo visi savininkai. Tačiau jeigu kažkuris asmuo dalyvauti negali, jis gali įgalioti tai padaryti kitą asmenį (bendrasavininką). Tokiu atveju galima surašyti įgaliojimą, patvirtinti jį ambasadoje ir pateikti matininkui. Arba galima samdyti įgaliotą atstovą (advokatą arba advokato padėjėją), kuris pagal pavedimo arba teisinių paslaugų teikimo sutartį galės atstovauti asmens interesams, atliekant kadastrinius matavimus.

  3. Lucija

    Sveiki. Darant geodezinius sklypo matavimus buvome priversti sutikti su servitutu(kurios prievarta kišo atitinkamos institucijos, nes nedėjo parašo po dokumentais). Nors sklypo plotas yra tik 6a, tai jejgu nenaudosiu savo sklypo (servituto) tai kaip man naudotys savo žeme? Nors iš kitos gatves puses eina valstybinė žeme. Ar man butu galimybė panaikinti servituta?

    1. Rita

      Laba diena, pirma noriu pažymėti, kad servituto nustatymas neatima iš Jūsų teisės naudotis žemės sklypo dalimi, kurioje eina servitutas, tiesiog naudojantis šia dalimi turite užtikrinti teisę ir viešpataujančio sklypo valdytojams naudotis jums priklausančiu žemės sklypu, o tiksliau, jo dalimi, kur eina servitutas. Servitutas gali būti panaikintas kai jis nebereikalingas, t.y. viešpataujančio žemės sklypo savininkas gali naudotis jam priklausančiu žemės sklypu, nesinaudojant jūsų dalimi. Tai gali būti situacija, kai, pavyzdžiui, pratiestas naujas kelias arba nustatytas kitas servitutas, kuriuo gali būti naudojamasi, arba atsirado kitų sąlygų, kurioms esant viešpataujančio žemės sklypo savininkas/valdytojas gali tinkamai naudotis savo nuosavybe.

  4. Vilma

    Sveiki. Servitutini kelia suare zemes savininkas pet kurio zeme eina sis kelias i kita sodyba, to pasekoje netekome privaziavimo i savo valdas. Kut kreiptis jog butu atstatytas privaziavimas, ir suteikta teise naudotis keliu. Kito privaziavimo nera, bei patekimo i autobuso stotele nera.

    1. Rita

      Laba diena,
      tarnaujančio daikto savininkas/valdytojas neturi teisės imtis jokių veiksmų, kurių rezultate viešpataujančio sklypo savininkas negalėtų pasinaudoti jo interesais nustatytu servitutu ir naudotis jam nuosavybės teise priklausančiu objektu. Akivaizdu, kad tarnaujančio sklypo savininko veiksmai yra neteisėti. Pirma galite kreiptis į jį, kad jis grąžintų buvusią padėtį bei užtikrintų galimybę jums naudotis savo sklypu (naudotis servitutu) o vėliau į teismą. Galite taip pat pasikonsultuoti su Nacionalinės žemės tarnybos skyriumi.

      1. Gabija

        Sveiki, šitoje situacijoje matau vieną praleistą detalę – nebuvo sudaryta sutartis, kurioje pažymėta servituto kodas 92, kuris įpareigoja ir leidžia tiesti kelią iki jūsų sklypo. Jei jūs to nepadarėte – sklypo savininkas per kurį jūs patenkate į savo sklypą, turi pilną teisę suarti SAVO SKLYPO TERITORIJĄ. Bet jums teisė pravažiuoti iki savo sklypo išlieka. Bet važiuoti teks per arimus. Ir viskas. Servitutas leidžia jums pravažiuoti bet nesuteikia teisės nutiesti kelią.

  5. Gintaras

    Sveiki , turim servitutini kelią , naudojasi kaimynas pravažiuoja dauk mašinų iš jo pusės , jis turi galimybę pravažiuoti per mūsų žemės o mes nenorime to nes trukdo gyventi ramiai , pravažiuoja nuo namo trys metrai trugdo miegoti , jis turi galimybę pasidaryti sau įvažiavimą įs kitos pusės į savo sklypą nuo kelio , ką daryti ?

    1. Rita

      Laba diena, pirma turite kreiptis į subjektą, nustačiusį servututą (jeigu tai padaryta administraciniu aktu) arba į kaimyną, jei servitutas nustatytas sutarimu arba teismo sprendimu, su prašymu panaikinti servitutą, motyvuojant tuo, kad kaimynas savo žemės sklypu gali naudotis ir kitu būdu, o servitutas pažeidžia jūsų teises. Nesutikus, teks eiti į teismą bei teikti ieškinį dėl servituto panaikinimo.

      1. Sk

        Sveiki, nusipirkome senus pastatus, kurie yra ant valstybinės žemės. Žemės sklypas po pastatais suformuotas, galėsime jį įsigyti, tačiau aplink visi kaimynai pasidarę geodezinius ir nėra numatyto servitutinio kelio iki mūsų sklypo ir pastato. Nuvykus į žemės tarnybą senuose planuose matosi, jog kelias anksčiau iki pastatų buvo, bet tikriausiai visi darydami geodezinius jo atsisakė. Su sklypu kaimynais susitarti dėl kelio nepavyko, siūlo pirkti jų sklypą (kuris ribojasi su pagrindiniu keliu), bet kaina neadekvati. Klausimas, ar galime gauti servitutą į savo sklypą ir privažiavimą prie pastatų teismo keliu? Jeigu tai garažai ir važiuos kelių sunkiasvorė technika kokio pločio gali būti servitutinis kelias?

  6. Stasys

    Laba diena,
    Noriu paklausti, gyvename 6 metai, namas priduotas tvora aptverta, sklypas neturi jokių servituto. Dabar šalia sklypo planuoja daryti kelią, jis prasidėtų sulyg tvora,nepaliekant nuo tvoros nei metro ir rodo kažkokius popierius atsieit eina servitutas pro mūsų sklypą 5 metrai, nors iš registrų centro issiemiau pažymą kad nėra servituto. Tai klausimas ar gali padaryt be mano sutikimo mano žemėje servituto? Ačiū už atsakymą.

    1. Rita

      Laba diena, reikia vadovautis aktualiais dokumentais, esančiais registrų centre.
      Jei iš jų matyti, kad nėra servituto, vadinasi nėra, nors jis ir galėjo būti kažkada anksčiau.

  7. Aliona

    Sveiki,
    Nusprendėme apsitverti savo sklypą. Vienoje pusėje yra kaimynai, su kuriais seniai dalinomės bendru keliu (ne servitutas). Jie pasidarė tvorą, nes ten jų teritorija. Mes, iškirtome medžius ir ant savo teritorijos pasidarėme kelią automobiliams.

    Kitoje pusėje irgi nėra servitutinio kelio, kuris pažymėtas būtų planuose, tačiau yra kelias naudojamas jau daugybę metų mūsų pačių ir kitų kaimynų. Nusprendėme statyti tvorą (pastovus kaimynų šniukštinėjimas, šiukšlių mėtymas, netvarka nuo medžių ir nesaugumas). Kaimynams nepatiko, susitarti nepavyko, padavė į teismą, nes ten privalo būti ir jų kelias, mat jie neturės kaip privažiuoti prie savo turto. Kelią jie turi iš kitos pusės, tačiau jis naudojamas pasak jų retai ir pro jį netelpa ūkio technika, nėra žvyro, apžėlusi žolė. Kelias valstybinis, niekam nepriklauso. Tilptų, jeigu išpjautų seną eglę ir gyvatvorę, bei padarytų elektros stulpo atramą. Teismą pralaimėjome. Advokatė tikino, kad buvo papirkta. Skundėme ir ėjome toliau. Gavome vėl neigiamą sprendimą.
    Man nesuvokiama, kaip galima atimti iš asmens nuosavybės dalį ir pripažinti ją kaip bendro naudojimo, nors yra mūsų padaryti geodeziniai matavimai ir nėra planuose jokio kelio? Teigti, kad ta vieta tapo keliu, nes daugybę metų buvo tam naudojama ir taip turi likti toliau? Niekaip negalim susitaikyti su tokia neteisybe. Advokatė siūlo eiti toliau, nors nežinome, ar ja jau pasitikėti…

    1. Rita

      Laba diena, jeigu byla pralaimėta ir pirmosios ir apeliacinės instancijos teismuose, lieka galimybė teikti kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, tačiau teks nuvilti, kad teisme yra griežta kasacinių skundų atrankos sistema, praeina atranką tik 5-10 pricentai skundų ir kaip kažkas pasakė, kasacinis skundas prilygsta moksliniam darbui. Kasacinį skundą galima grįstu tik teisiniais motyvais, taigi, naujų faktų nurodyti negalėsite, o teismas vadovausis medžiaga, surinkta žemesnės instancijos teismų.Šiuo atveju siūlau rinktis tikrai savo srities žinovą (advokatą), kuris gali pasigirti kasacinių skundų priėmimu, nes procesas kasacinės instancijos teisme yra kitoks, bylos nagrinėjimas vyksta raštu ir viskas priklauso nuo to, kaip teisiškai teisingai bus surašytas kasacinis skundas. Jei jaučiatės teisūs, rekomenduojame kovoti, tačiau, kaip minėjau, reikalingas stiprus advokatas.

  8. Aurelija

    Sveiki, koks atstumas turėtų būti nuo servitutinio kelio iki namo? Įsigijome nama prieš porą metų. Ir sužinojau jog mūsų kelias bent taip maniau, pasirodo yra visų. Servitutinis kelias eina vos ne su lyg namo sieną kaip taip gali būti? Kaimynai važinėja vaikšto ir mašinas stato tiesiai po langais. Ar įmanoma būtų panaikinti servitutinis kelią, už ūkinių pastatų yra valstybinė žemė, galbūt eitų ten padaryti kelią? Ir kur reiktu kreiptis?

    1. Rita

      Laba diena, servitutą galima panaikinti teismine tvarka, įrodžius, kad jis prarado savo reikalingumą bei iš esmės pažeidžia tarnaujančio daikto savininko interesus.

  9. Daiva

    Laba diena,

    kokio minimalaus pločio turi būti servitutinis kelias, jei juo važiuoja sunkiasvorė mašina?
    Prie servitutinio kelio iš vienos pusės yra privatus sklypas iš kitos daugiabutis, kurio konstrukcijas pastoviai užkabina sunkiasvorės mašinos (balkonas, lietvamzdis). Ar turi būti siaurinamas privatus sklypas, jei būtų platinamas servitutinis kelias.

    1. Rita

      Laba diena – 4 metrai:
      Jeigu nustatant kelio servitutą, suteikiantį teisę važiuoti transporto priemonėmis, nenustatomas kelio plotis ir jo neįmanoma nustatyti pagal anksčiau buvusį kelią, jei toks buvo, laikoma, kad galima naudotis keturių metrų pločio keliu. Tais atvejais, kai tikėtina, kad toks kelias gali būti naudojamas važiuoti specialiomis plačių gabaritų mašinomis, žemės sklypo, kuriam nustatytas kelio servitutas, suteikiantis teisę važiuoti transporto priemonėmis, savininkas neturi teisės sodinti krūmų ir medžių arčiau kaip trys metrai nuo kelio kraštų.

  10. Ignas

    Laba diena,
    Turiu žemės ūkio paskirties sklypą į kurį galima patekti vienu būdu- per kaimyniniam kvartalui priklausantį kelią. Servitutą tuo keliu naudotis turiu, iš senai. Kaimynai suformavo kelią kaip atskirą sklypą. It mano servitutas lieka tik 4 m naudojimuisi. Noriu savo žemės ūkio paskirties sklypą išsidalinti į vienbučių ir dvibučių namų valdos sklypus. Ar galėsiu per kaimynų kelio sklypą prasivesti infrastruktūfą ( elektrą, vanduo ir kita. ) jeigu jų kelio plotas išaugo ir tapo nebe 4m bet 12 m keliu. Matininkai pasiūlė kreiptis į kaimynus ,o paskui į notarą, kad atnaujinti esamą servitutą- numatyti didesnį naudojomo plotą ir leidimus prasivesti tinklus. Yra kaimynų kurie nesutinka ir nesileidžia į adekvačias kalbas dėl servituto atnaujinimo. Klausimas kur keriptis tokiu atveju. O galbūt niekur kreiptis nereikia ir užtenka seno servituto prasivesti komunikacijos ir naudotis susisiekimui ? Dėkui už atsakymą.

    1. Rita

      Laba diena, yra skirtingos servitutų rūšys, pas Jus kaip suprantama, servitutas nustatytas važiuoti keliu, kuris gali būti naudojamas tik važiavimui ir/ar ėjimui. Servitutas komunikacijos tinklams tiesti yra atskirta servituto rūšis ir turi būti atskirai nustatyta bei registruota. Jeigu savininkas nesutinka įregistruoti minėtos servituto rūšies (pirma turite kreiptis į žemės sklypo savininką), tuomet turite kreiptis į teismą ir prašyti nustatyti žemės sklypo servitutą komunikacijos tinklams tiesti. Matininkų patarimas šiuo atveju teisingas.

  11. Agne

    Laba diena, norėjau paklausti ar taip gali elgtis kelio savininkas. Nusipirkome sklypa 20 sklypu kvartale, kelias priklauso savininkui is kurio pirkome sklypa, jis uzdejo slagbauma ir atsisako mums parduoti pulta, todel neturime ivaziavimo i savo sklypa, jis teigia, kad kelias yra jo. Ar taip galima elgtis?

    1. Rita

      Laba diena, reikia žiūrėti dokumentus, tokiu atveju turėtų būti nustatytas kelio servitutas, kad galėtumėte privažiuoti prie namo. Jei jo nenustatyta, reikia prašyti nustatyti ir tuomet kelio savininkas privalės leisti jums naudotis ir negalės rengti jokių apsaugos priemonių

Rašyti komentarą

Naujausi straipsniai

Žurnalistų atsakomybė už tikrovės neatitinkančios informacijos skelbimą
2024-02-20
Vaiko gyvenamosios vietos keitimas
2024-01-12
Pirkimo-pardavimo sutarties sudarymo atsisakymo pagrįstumas, pateisinant jos sudarymo termino pabaiga
2023-11-25