Civilinė teisė

Servituto pabaiga, dingus jo būtinumui

16 sausio, 2021

Nekelia abejonių faktas, kad žemės sklypui nustatytas kelio servitutas tarnaujančio žemės sklypo savininkui kelia nemažai nepatogumų, nes per nuosavybės teise priklausantį žemės sklypą važiuoja transporto priemonės/vaikšto žmonės, žemės sklypo savininkas nėra laisvas valdyti bei disponuoti jam nuosavybės teise priklausančiu žemės sklypu savo nuožiūra, pavyzdžiui, negali įrengti vartų norimoje vietoje ar pastatyti statinio ar priestato, sodinti augalų toje vietoje, kur nustatytas servitutas, nes tai trukdys asmenims, kurių naudai nustatytas kelio servitutas, pažeis jų teises. Ne paslaptis, kad parduoti žemės sklypą, kuriam nustatytas servitutas,  taip pat yra sunkiau, negu žemės sklypą, nesuvaržytą servitutu. Tokio žemės sklypo vertė gali būti mažesnė nei žemės sklypų, neapsunkintų servitutu. Deja, servitutas yra daiktinė teisė, susijusi būtent su daiktu, tad disponuojant daiktu, kuriam nustatytas servitutas (tarnaujantis daiktas), jį parduodant, nuomojant, perkant, servitutas seka paskui tą daiktą ir galioja naujiems daikto įgijėjams, kas ne visada yra teigiamas dalykas.

Ar yra galimybės žemės sklypo savininkui panaikinti per jo žemės sklypo einantį servitutą ir tokiu būdu palengvinti savo padėtį? Tokios galimybės tikrai yra. Viena iš jų – servituto panaikinimas, dingus jo būtinumui.

www.pixabay.com

Nuosekliai formuojamoje kasacinio teismo praktikoje išaiškinta, kad nustatyto kelio servituto panaikinimas negali būti pateisinamas, jeigu jį panaikinus viešpataujančiojo daikto tinkamo naudojimo galimybė bus prarasta, o jo tinkamo naudojimo užtikrinimui bus reikalinga vėliau, pareiškiant tokius reikalavimus, nustatyti naujus kelio servitutus bei įrengti kelius, kurių techninis įrengimo lygis atitiktų keliui keliamus reikalavimus ir toks kelias taptų tinkamas naudoti (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. lapkričio 29 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-472/2010, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. kovo 21 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-190/2008, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. lapkričio 29 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-472/2010).

www.pixabay.com

Taigi, servituto būtinumo pabaiga gali būti, pavyzdžiui, siejama su aplinkybėmis, kad į viešpataujantį daiktą (daiktą, kurio naudai nustatytas servitutas) galima patekti per kitą vietą – naujai suprojektuotu keliu. Tačiau vadovaujantis teismų praktika, asmuo, siekiantis servituto pabaigos, negali servituto būtinumo pabaigos sieti su kitokių veiksmų atlikimo būtinumu, siekiant užtikrinti tinkamą viešpataujančio daikto naudojimą (pavyzdžiui, kad galima inicijuoti kelio projektavimo darbus arba kreiptis į kito sklypo savininką su prašymu nustatyti servitutą jo žemės sklypui). Tad, vadovaujantis teismų praktika, aplinkybės turi pasikeisti IŠ ESMĖS, ko rezultate servitutas tampa nebereikalingas, o tarnaujančiu daiktu galima tinkamai naudotis ir be servituto.

Only registered users can comment.

 1. Laba diena, kokiu mažiausiu atstumu galiu statyti 2 grupės nesudėtingą statinį
  šalia servitutinio kelio?

 2. Labas vakaras be ispėjimo buvo atlikti geodeziniai matavimai, mums nepateikus ispėjimo rašto. Esame trys zemės paveldėtojai, matininkai reikalauja dalyvauti tų kurei yra emigrcijoje.

  1. Laba diena,
   atliekant žemės sklypo kadastrinius matavimus, turi dalyvauti jo visi savininkai. Tačiau jeigu kažkuris asmuo dalyvauti negali, jis gali įgalioti tai padaryti kitą asmenį (bendrasavininką). Tokiu atveju galima surašyti įgaliojimą, patvirtinti jį ambasadoje ir pateikti matininkui. Arba galima samdyti įgaliotą atstovą (advokatą arba advokato padėjėją), kuris pagal pavedimo arba teisinių paslaugų teikimo sutartį galės atstovauti asmens interesams, atliekant kadastrinius matavimus.

 3. Sveiki. Darant geodezinius sklypo matavimus buvome priversti sutikti su servitutu(kurios prievarta kišo atitinkamos institucijos, nes nedėjo parašo po dokumentais). Nors sklypo plotas yra tik 6a, tai jejgu nenaudosiu savo sklypo (servituto) tai kaip man naudotys savo žeme? Nors iš kitos gatves puses eina valstybinė žeme. Ar man butu galimybė panaikinti servituta?

  1. Laba diena, pirma noriu pažymėti, kad servituto nustatymas neatima iš Jūsų teisės naudotis žemės sklypo dalimi, kurioje eina servitutas, tiesiog naudojantis šia dalimi turite užtikrinti teisę ir viešpataujančio sklypo valdytojams naudotis jums priklausančiu žemės sklypu, o tiksliau, jo dalimi, kur eina servitutas. Servitutas gali būti panaikintas kai jis nebereikalingas, t.y. viešpataujančio žemės sklypo savininkas gali naudotis jam priklausančiu žemės sklypu, nesinaudojant jūsų dalimi. Tai gali būti situacija, kai, pavyzdžiui, pratiestas naujas kelias arba nustatytas kitas servitutas, kuriuo gali būti naudojamasi, arba atsirado kitų sąlygų, kurioms esant viešpataujančio žemės sklypo savininkas/valdytojas gali tinkamai naudotis savo nuosavybe.

 4. Sveiki. Servitutini kelia suare zemes savininkas pet kurio zeme eina sis kelias i kita sodyba, to pasekoje netekome privaziavimo i savo valdas. Kut kreiptis jog butu atstatytas privaziavimas, ir suteikta teise naudotis keliu. Kito privaziavimo nera, bei patekimo i autobuso stotele nera.

  1. Laba diena,
   tarnaujančio daikto savininkas/valdytojas neturi teisės imtis jokių veiksmų, kurių rezultate viešpataujančio sklypo savininkas negalėtų pasinaudoti jo interesais nustatytu servitutu ir naudotis jam nuosavybės teise priklausančiu objektu. Akivaizdu, kad tarnaujančio sklypo savininko veiksmai yra neteisėti. Pirma galite kreiptis į jį, kad jis grąžintų buvusią padėtį bei užtikrintų galimybę jums naudotis savo sklypu (naudotis servitutu) o vėliau į teismą. Galite taip pat pasikonsultuoti su Nacionalinės žemės tarnybos skyriumi.

 5. Sveiki , turim servitutini kelią , naudojasi kaimynas pravažiuoja dauk mašinų iš jo pusės , jis turi galimybę pravažiuoti per mūsų žemės o mes nenorime to nes trukdo gyventi ramiai , pravažiuoja nuo namo trys metrai trugdo miegoti , jis turi galimybę pasidaryti sau įvažiavimą įs kitos pusės į savo sklypą nuo kelio , ką daryti ?

  1. Laba diena, pirma turite kreiptis į subjektą, nustačiusį servututą (jeigu tai padaryta administraciniu aktu) arba į kaimyną, jei servitutas nustatytas sutarimu arba teismo sprendimu, su prašymu panaikinti servitutą, motyvuojant tuo, kad kaimynas savo žemės sklypu gali naudotis ir kitu būdu, o servitutas pažeidžia jūsų teises. Nesutikus, teks eiti į teismą bei teikti ieškinį dėl servituto panaikinimo.

 6. Laba diena,
  Noriu paklausti, gyvename 6 metai, namas priduotas tvora aptverta, sklypas neturi jokių servituto. Dabar šalia sklypo planuoja daryti kelią, jis prasidėtų sulyg tvora,nepaliekant nuo tvoros nei metro ir rodo kažkokius popierius atsieit eina servitutas pro mūsų sklypą 5 metrai, nors iš registrų centro issiemiau pažymą kad nėra servituto. Tai klausimas ar gali padaryt be mano sutikimo mano žemėje servituto? Ačiū už atsakymą.

  1. Laba diena, reikia vadovautis aktualiais dokumentais, esančiais registrų centre.
   Jei iš jų matyti, kad nėra servituto, vadinasi nėra, nors jis ir galėjo būti kažkada anksčiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *